pilates mi yoga mı dans mı

Pilates mi yoga mı? Yoksa pilates mi dans mı? Neden pilates yapmalıyım ya da neden yoga yapmalıyım sorularınızın cevabı bu sayfada!

Günümüzde hobi edinmek ve boş zamanlarını değerlendirmek isteyen herkes ya dans kurslarına ya da spor merkezlerine gidiyor. Ancak hangisinin daha yararlı ve eğlenceli olduğuna bir türlü karar verilemiyor. Neden pilates yapmalıyım? Pilates mı dans mı sorularına yanıt bulmaya çalışıyor.

Zihin ve beden bütünlüğünüzü sağlayacak, karın ve sırt bölgelerinizi eşit oranda güçlendirecek, duruşunuzu düzeltecek ve sağlıklı bir hayatın kapılarını aralayacak pilates mi; yoksa kişinin kendisini tanımasını, ruhsal ve bedensel yönden huzur bulmasını sağlayan bir tür meditasyon yöntemi olan yoga mı? Ya da bunların hiç biri değil de eğlenerek öğrendirecek, daha mutlu ve pozitif olmanızı sağlayacak dans mı? Gelin cevabını verelim:

Hangisini Daha Çabuk Öğrenirsiniz?

Pilates mi yoga mı dediğinizde şunu söyleyebiliriz; Pilates ve yoga birbirine yakın öğretiler olduğu için hangisini daha önce öğrenirseniz diğerini öğrenme hızınız artar. Ortalama 8 – 10 derste öğreneceğiniz pilatesi yeteneğiniz ve fiziksel kabiliyetinize göre daha hızlı da öğrenebilirsiniz. Pilatesin yararları zamanla gözlemlenecektir.

Pilatesi öğrendikten sonra yogaya başlarsanız hareketleri yaparken daha rahat edersiniz. Ancak yogayı bir hayat tarzınız haline getirmeniz yani devamlı yapmanız gerekiyor. Günde 20 dakika ile 2 saat arasında zaman ayırmanız hayatınıza sağlık ve huzur katacak. Yoganın yararları da aklınızı çelebilir.

Dans etmek istiyorsanız da seçtiğiniz dans türüne göre öğrenme sürenizin değiştiğini göreceksiniz. Latin, salon, serbest stil, halk ve diğer dans türlerinde 2 – 6 aylık eğitimlerle yeni bir hobi edinebilirsiniz. Pilates mi dans mı ya da yoga mı yapmalıyım diyorsanız hangisini daha önce öğrenebileceğinize göre seçim yapabilirsiniz.

Dans Koçluğu VIP Ders Ders Ücretleri

Hangisi Sağlığa Daha Yararlıdır?

Yoga beden ve ruh arınması, dinginlik ve huzur temelli bir öğreti olduğu için insanı stresten uzaklaştırma, sakinlik verme ve hayata bakışı açısını değiştirme gibi faydalar sağlar. Sinir sistemi rahatsızlıklarını gideren, yaşam enerjisi ve mutluluk veren yoga ile daha sağlıklı bireyler olabilirsiniz. Pilates mi yoga mı sorunuza bu cazip konu cevap olabilir.

Pilates yaptıkça da vücudunuzun forma girdiğini ve daha esnek olduğunuzu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Vücudunuzun forma girdiğini gördükçe de mutlu ve enerjik olacaksınız. Pilatesin yararları da aklınızı çelebilir. Pilates ile ayrıca:

  • Duruşunuz düzelir.
  • Kan dolaşımınız hızlanır.
  • Psikolojiniz düzelir.
  • Hücreleriniz canlanır.
  • Aktif bir birey olursunuz.
  • Özgüveniniz artar.
  • Esneklik ve hareket kabiliyeti kazanırsınız. Pilatesin yararları ya da yoganın yararları arasında sizi en çok çekenleri değerlendirerek tercihinizi yapabilirsiniz.

Eğitmenler Şubeler Sıkça Sorulan Sorular

Pilates mi yoga mı yoksa pilates mi dans mı kararsızlığınıza dans etmenin yararları daha da kararsızlık katabilir. Dans etmek ise eğlenerek forma girmenizi sağlarken aynı zamanda yeni insanlar tanımanızı ve onlarla iletişim kurmanızı, hobi edinmenizi, stresten uzaklaşmanızı sağlar. Yoganın ve pilatesin bir nevi atası olan dans farklı beğenilere hitap eden seçenekleriyle de size geniş bir yelpaze sunar.

Hangisi Daha Ekonomik?

Pilates mi yoga mı? Pilates mi dans mı? ikileminden pilatesin yararları ya da yoganın ve dansın yararları sayesinde çıkamadıysanız hangisinin daha ekonomik olduğunu öğrenerek çıkabilirsiniz. Pilates ve yoganın ders ücretleri hemen hemen birbirine yakındır. Hatta bazı kurslar bu eğitimi aynı kur içerisinde de veriyorlar. Ancak dans dersi ücretleri seçtiğiniz dansa ve eğitim süresine göre değişir. 100 TL’den 500 TL’ye kadar kurs fiyatlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Özetle; pilates mi yoga mı yoksa pilates mi dans mı tercihi yaparken daha çok ne istediğiniz ve beğenileriniz ön planda olmalı. Huzurlu bir yaşam istiyorsanız yogayı, sağlıklı olmak istiyorsanız pilatesi, eğlenmek istiyorsanız dans etmeyi tercih edebilirsiniz. Aslında hepsi birbirini destekleyici öğretiler. Hepsini öğrenmekte fayda var…

Hemen Kayıt Ol