pilates mi yoga mı dans mı

Günümüzde hobi edinmek ve boş zamanlarını değerlendirmek isteyen herkes ya dans kurslarına ya da spor merkezlerine gidiyor. Ancak hangisinin daha yararlı ve eğlenceli olduğuna bir türlü karar verilemiyor.

Zihin ve beden bütünlüğünüzü sağlayacak, karın ve sırt bölgelerinizi eşit oranda güçlendirecek, duruşunuzu düzeltecek ve sağlıklı bir hayatın kapılarını aralayacak pilates mi; yoksa kişinin kendisini tanımasını, ruhsal ve bedensel yönden huzur bulmasını sağlayan bir tür meditasyon yöntemi olan yoga mı? Ya da bunların hiç biri değil de eğlenerek öğrendirecek, daha mutlu ve pozitif olmanızı sağlayacak dans mı? Gelin cevabını verelim:

Hangisini Daha Çabuk Öğrenirsiniz?

Pilates ve yoga birbirine yakın öğretiler olduğu için hangisini daha önce öğrenirseniz diğerini öğrenme hızınız artar. Ortalama 8 – 10 derste öğreneceğiniz pilatesi yeteneğiniz ve fiziksel kabiliyetinize göre daha hızlı da öğrenebilirsiniz.

Pilatesi öğrendikten sonra yogaya başlarsanız hareketleri yaparken daha rahat edersiniz. Ancak yogayı bir hayat tarzınız haline getirmeniz yani devamlı yapmanız gerekiyor. Günde 20 dakika ile 2 saat arasında zaman ayırmanız hayatınıza sağlık ve huzur katacak.

Dans etmek istiyorsanız da seçtiğiniz dans türüne göre öğrenme sürenizin değiştiğini göreceksiniz. Latin, salon, serbest stil, halk ve diğer dans türlerinde 2 – 6 aylık eğitimlerle yeni bir hobi edinebilirsiniz.

Dans Koçluğu VIP Ders Ders Ücretleri

Hangisi Sağlığa Daha Yararlıdır?

Yoga beden ve ruh arınması, dinginlik ve huzur temelli bir öğreti olduğu için insanı stresten uzaklaştırma, sakinlik verme ve hayata bakışı açısını değiştirme gibi faydalar sağlar. Sinir sistemi rahatsızlıklarını gideren, yaşam enerjisi ve mutluluk veren yoga ile daha sağlıklı bireyler olacaksınız.

Pilates yaptıkça da vücudunuzun forma girdiğini ve daha esnek olduğunuzu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Vücudunuzun forma girdiğini gördükçe de mutlu ve enerjik olacaksınız. Pilates ile ayrıca:

  • Duruşunuz düzelecek.
  • Kan dolaşımınız hızlanacak.
  • Psikolojiniz düzelecek.
  • Hücreleriniz canlanır.
  • Aktif bir birey olursunuz.
  • Özgüveniniz artar.
  • Esneklik ve hareket kabiliyeti kazanırsınız.

Eğitmenler Şubeler Sıkça Sorulan Sorular

Dans etmek ise eğlenerek forma girmenizi sağlarken aynı zamanda yeni insanlar tanımanızı ve onlarla iletişim kurmanızı, hobi edinmenizi, stresten uzaklaşmanızı sağlar. Yoganın ve pilatesin bir nevi atası olan dans farklı beğenilere hitap eden seçenekleriyle de size geniş bir yelpaze sunar.

Hangisi Daha Ekonomik?

Pilates ve yoganın ders ücretleri hemen hemen birbirine yakındır. Hatta bazı kurslar bu eğitimi aynı kur içerisinde de veriyorlar. Ancak dans dersi ücretleri seçtiğiniz dansa ve eğitim süresine göre değişir. 100 TL’den 500 TL’ye kadar kurs fiyatlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Özetle; tercih yaparken daha çok ne istediğiniz ve beğenileriniz ön planda olacak. Huzurlu bir yaşam istiyorsanız yogayı, sağlıklı olmak istiyorsanız pilatesi, eğlenmek istiyorsanız dans etmeyi tercih edebilirsiniz. Aslında hepsi birbirini destekleyici öğretiler. Hepsini öğrenmekte fayda var…

Hemen Kayıt Ol