izlemeniz gereken en iyi 15 dans filmi

Sinema ve dans yıllardır iç içe olan ve birbirinden kopmayan iki sanat dalı. Her sinema filminde mutlaka gördüğümüz dans sahnelerinin dışında konusu dans olan filmler de çekiliyor elbette. Eğlenceli, macera dolu, hüzünlendiren ve güldüren dans konulu filmler; izleyicileri büyülerken koreograflara ve dansçılara da ilham kaynağı oluyor. Dansçıların profesyonel kariyerlerine ışık tutan biyografik filmlerden müzikallere kadar her konu dans severlerin ilgisini çekiyor.

Peki en iyi dans filmleri neler? Dans konulu filmler nasıl çekilmiş ve hangi ödülleri almış? Siz de dans etmeyi ya da dans edenleri izlemeyi seviyorsanız sizler için hazırladığımız en iyi dans filmleri listemize göz atmalısınız. İzlemeniz gereken en iyi 15 dans filmi:

Singin’in the Rain

Singin’in the Rain

IMDb Puanı: 8,3

İzlemeniz gereken en iyi 15 dans filmi listemizde IMDb puanı en yüksek dans filmi olan Singin’in the Rain, Gene Kelly tarafından seslendirilen muhteşem parça “Singin’ in the Rain” ile efsaneleşmiştir. Yönetmen ve başrol oyuncusu da olan Gene Kelly, filmde, beyaz perdenin en çok aranan yıldızlarından biri haline gelmiştir. Onun özgüvenini ise aktörü reddedecek olan Kathy Selden’dir. Herkes gibi o da Kathy’e aşık olacaktır ve olaylar gelişecektir. Dans filmi Singin’in the Rain’i mutlaka izleyin…

kırmızı pabuçlar the red shoes

2. Kırmızı Pabuçlar (The Red Shoes)

IMDb Puanı: 8,3

İzlemeniz gereken dans filmleri arasında Kırmızı Pabuçlar (The Red Shoes) filmi de ilk sıralarda. Gelmiş geçmiş en iyi müzikallerden biri olarak gösterilen Kırmızı Pabuçlar, mükemmel dans sahneleriyle dikkat çekiyor. En iyi dans filmleri listenize bu filmi de ekleyin.

siyah kuğu

3. Siyah Kuğu (Black Swan)

IMDb Puanı: 8,0

Son yılların fenomen filmlerinden olan Siyah Kuğu, dans konulu filmler arasında en dikkat çekenlerden biri. Oscar ödüllü filmde Natalie Portman, oyunculuğuyla harikalar yaratıyor. En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını da kazandıran filmde gerilim dolu sahneler de yer alıyor. İzlemeniz gereken dans filmleri arasına bu filmi de ekleyin.

konuş onunla

4. Konuş Onunla (Talk to Her)

IMDb Puanı: 8,0

Konuş Onunla (Talk to Her)En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı başta olmak üzere, BAFTA, Altın Küre ve Goya gibi daha birçok festivalden de ödüllerle ayrılmayı başaran ve izlemeniz gereken dans filmleri arasında olan yapımlardan. 4 insanın hayatını, geçmişini, bugününü ve geleceğini bilinmeyen bir kader çizgisinde anlatan dans filmini mutlaka izleyin.

karanlıkta dans

5. Karanlıkta Dans (Dancer in the Dark)

IMDb Puanı: 8,0

En iyi dans filmleri arasındaki Dancer in the Dark, Lars von Trier’in en başarılı filmlerinden biri. Şarkıcı Björk’ün muhteşem performansını izleyeceğiniz bu filmde derme çatma bir karavanda 10 yaşındaki oğluyla beraber hayatını sürdürmeye çabalayan ve görme yetisini kaybetmek üzere olan Selma’nın oğlunu ameliyat ettirmek için gösterdiği çaba içimizi ısıtacak.

umut ışığım

6. Umut Işığım (Silver Linings Playbook)

IMDb Puanı: 7,8

Umut Işığım (Silver Linings Playbook) Jennifer Lawrence’ın, Oscar ve Altın Küre dahil daha birçok ödülün de sahibi olduğu dans konulu filmler arasındadır. Filmde rehabilitasyon merkezinde kaldıktan sonra eşini yeniden kazanmak isteyen eski tarih öğretmeninin aile dostları Pat ile karşılaşması ve genç kadının kendisine yardım etmesi işleniyor.

billy elliot

7. Billy Elliot

IMDb Puanı: 7,7

Gelmiş geçmiş en iyi dans filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen 2000 yapımı Billy Elliot filminin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry oturuyor. Ayrıca Gary Lewis, Jamie Draven ve Julie Walters gibi başarılı oyuncular da filmin kadrosunda yer alıyor. Hangi dans filmi bu akşama izlenir diyorsanız Billy Elliot’u şiddetle tavsiye ediyoruz…

swing time

8. Swing Time

IMDb Puanı: 7,7

1940’lı yıllarda geçen Swing Time dans filmi, danslarının yanı sıra müzikleriyle de dikkat çekiyor. Bir kumarbaz ve dansçı olan John “Lucky” Garnett (Astaire) kendi düğününe geç kalıyor. Nişanlısının babasına kendini kanıtlamak için 25000 dolar kazanıp geri dönmek ve Margaret ile evlenmek istiyor. Lucky ve arkadaşı Cardetti New York’un yolunu tutuyorlar. New York’ta Lucky bir dans öğretmeni olan Penny (Rogers) ile tanışıyor ve olaylar gelişiyor. Tadına doyamayacağınız bir dans filmi…

kirmizi değirmen

9. Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge)

IMDb Puanı: 7,6

En iyi dans filmleri arasında yer alan Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge)Baz Luhrmann imzalı ve Oscar Ödüllü bir film. Bu efsanevi yapımın başrollerini Nicole Kidman ve Ewan McGregor yer alıyor. güçlü kadrosu ve etkileyici sahneleriyle dans severlerin kaçırmaması gereken bir dans filmi.

batı yakasının hikayesi

10. Batı Yakasının Hikayesi (West Side Story)

IMDb Puanı: 7,6

İzlemeniz gereken en iyi 15 dans filmi listemizde Batı Yakasının Hikayesi de var. 10 dalda Oscar Ödülü alan Batı Yakasının Hikayesi (West Side Story),  Romeo ve Juliet’in güncellenmiş hali olarak özetlenebilir. 1957 yılında bir müzikal olarak gösterime giren ve 1961 yılında sinema filmi çekilen West Side Story, müzikleriyle de sizi etkileyecek. En iyi dans filmleri tutkunları buraya…

dance academy

11. Dance Academy: The Movie

IMDb Puanı: 7,5

İzlemeniz gereken en iyi 15 dans filmi listemizin bir diğer filmi Dance Academy. Dance Academy adlı televizyon programından uyarlanan bu yapımdaki karakterlerin her birinin kendi hayatını oynadığı dans filmi ilginizi çekecek.

maos last dancer

12. Mao’s Last Dancer

IMDb Puanı: 7,4

En iyi dans filmleri arasındaki Mao’s Last Dancer, Dünyanın en iyi klasik baletlerinden olan Li Cunxin’in hikâyesini anlatıyor. Li Cunxin, Başkan Mao’nun devrimine hizmet etmek üzere Pekin Dans Akademisi’ne seçiliyor ve müthiş hikayesi başlıyor. Mutlaka izleyin.

Strictly Ballroom

13. Strictly Ballroom

IMDb Puanı: 7,2

Balo salonu dans yarışmasını kazanmayı hedefleyen hırslı bir dansçının hikayesinin anlatıldığı dans filmi, 1992’nin en başarılı filmlerinden biri. Paul Mercurio, Tara Morice, Bill Hunter ve Gia Carides gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da Avurtralya Sinema ve BAFTA gibi prestijli ödülleri de alan dans filmini izlemeyi unutmayın…

zenne

14. Zenne (Zenne Dancer)

IMDb Puanı: 7,2

Caner Alper tarafından yönetilen Zenne (Zenne Dancer), eşcinsel olduğu için öldürülen Ahmet Yıldız’ın gerçek hayat hikayesinden esinlenilerek oluşturulmuştur. Bol ödüllü dans filminin etkileyici hikayesinin yanında müzikleri de sizi bambaşka bir dünyaya sürükleyecektir…

grease

15. Grease

IMDb Puanı: 7,2

1950’lerde geçen Grease, bir grup liseli Amerikan gencinin gündelik hayatlarını, müzikli ve neşeli bir şekilde anlatıyor. Danny ve Sandy’nin aşkını anlatan film, izleyiciyi kendine hayran bırakan sahneleriyle akıllara kazınmıştır. Okulun en haşarı öğrencilerinden olan Danny ile Sandy’nin karşılıklı atışmalarına şahit olacağınız dans filmini çok seveceksiniz.

İzlemeniz gereken dans filmleri aslında bu kadar değil. Dansın büyülü dünyasına girmeniz için en iyi 15 dans filmi ile yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Konusu, müzikleri, oyuncuları ve keyifli atmosferleriyle bu filmler sizleri kendine hayran bırakacak…

Hemen Kayıt Ol