erkeklerin rahatlıkla yapabileceği 8 dans

Dans etmeyi kadınlar ne kadar seviyorsa erkekler de bir o kadar sevmiyor. Özellikle Türk erkekleri dans kelimesini duyduklarında dahi irkiliyorlar. “Ben dans etmem.”, “Dans etmek bana yakışmaz.” gibi söylemlerle danstan kaçıyorlar. Halk oyunlarında ve yöresel danslarda ise bir o kadar cesur olan erkekler, eşli danslara yeterince sıcak bakmıyorlar.

Düğün günlerinde gelin adayları tarafından ikna edilirlerse Latin ve salon dansları yapmak zorunda kalan erkekler için dans etmek eziyete dönüşebiliyor. Ancak erkeklerin de rahatlıkla hatta severek yapabilecekleri danslar var elbette. Bunlara biraz yakından bakalım… Erkeklerin rahatlıkla yapabileceği 8 dans: 

  1. Zeybek

Erkeklerin rahatlıkla yapabileceği 8 dans arasında ilk sırada elbette zeybek var. Efelerin dansı zeybek her erkeği dans etmeye ikna etmenizi sağlayabilir. Mertliğin dansı olarak bilinen zeybek; bayramların, ulusal günlerin ve Ege düğünlerinin vazgeçilmezi olduğu için milli kültürümüzün bir parçası olarak erkekler tarafından rahatça sahnelenebilir. Daha önce hiç zeybek eğitimi almamış olanlar dahi 2 – 3 ayda zeybek oynamayı öğrenebilir. Erkeklerin rahatlıkla yapabileceği danslar arasında olan zeybek sayesinde erkeklerin dansa bakış açısı değişebilir.

Zeybek dansının müzikleri ve heybetli hareketleri erkeklerin zorlanmadan oynamasını sağlayacaktır. Ortaya seyir zevki yüksek bir koreografi çıkacak, özellikle düğünlerinde zeybek yapmak isteyenler birkaç derslik eğitimlerle zeybek oynamayı öğrenecektir.

Dans Koçluğu VIP Ders Ders Ücretleri

  1. Horon

Karadeniz’in yöresel dansı Horon, erkeklerin bir diğer gözdesi. Hızlı ayak hareketleri, keyifli müzikleri ve kıyafetleri ile erkeklerin ilgisini çeken horon, erkekler için dans önerileri arasında yer alıyor. Özellikle Karadeniz düğünlerinde oynanan horonu son yıllarda hemen her yörede görmek mümkün oluyor. Temel adımları kolay olan horonu 2 – 3 ayda öğrenmek ve profesyoneller gibi dans etmek mümkün olduğu için tercih ediliyor. Siz de dans etme yeteneğim yok diyenlerdenseniz horon oynamayı deneyebilirsiniz. Dünyadaki en hareketli danslardan biri olan Horunu büyük bir keyifle yapacaksınız.

Erkeklerin yapabileceği danslar arasındaki horon aynı zamanda erkek dansçı yetişmesini de sağlayacağı için oldukça faydalı bir dans olarak karşımıza çıkıyor. Bazı kurslarda erkek dansları olarak gösteriliyor.

  1. Kafkas

Halk dansları arasında en çok oynananlardan olan Kafkas, kültürün bir parçası olarak kadına olan saygıyı, kadınla birlikte hareket etmeyi, hürmeti ve gururu, cesareti ve mertliği temsil eder. Kafkasya’nın günlük yaşamında yeri olan Kafkas dansı, düğünlerin ve bayramların vazgeçilmezidir. “Erkekler hangi dansları yapabilir?” diyenlere en güzel cevaplardan biridir. Erkek dansları arasındaki Kafkas, dans etmeye karşı soğuk olan erkekleri yumuşatıyor.

Erkeklerin yapabileceği danslar arasındaki Kafkas’ta hareketlerin hızlı ve coşkulu olması erkeklerin ilgisini çekerken ağır figürlerle oynanan gelin havasında ayrılık ve kavuşma temaları üzerinde yoğunlaşılır. Kahramanlığın ve sevginin eşsiz şekilde sahnelendiği Kafkas, erkeklerin eşlerine duyduğu saygıyı ifade etmesi açısından da erkeklerin keyifle yapabileceği danslardandır.

erkeklerin rahatlıkla yapabileceği danslar

  1. Harmandalı

Harmandalı zeybek türlerinden bir dans türü olarak erkeklerin yapabileceği danslar arasında yer alır. Aynı zamanda bir türkü de olan harmandalı, keyifli bir oyundur. Kadın ve erkeğin karşılıklı şekilde oynadığı ya da 4 kişilik erkek grupları tarafından sergilenen harmandalı da zeybek gibi yiğitlik ve mertlik temaları üzerine yoğunlaşan bir danstır. Duruş, yürüyüş, kolların sallanışı, havaya kaldırılması ve ağır ağır indirilmesi, sağ elle belden silahını çekiyormuş gibi yapmak tiyatral bir hava içerdiği için erkekler harmandalını zevkle yapmaktadır.

Erkek dansları arasındaki harmandalı erkek dansçı için muhteşem bir şov sunma imkanı da verir. Erkeklerin rahatlıkla yapabileceği danslar arasındaki harmandalı için özel dans grupları dahi vardır.

  1. Hip Hop

Erkeklerin rahatlıkla yapabileceği 8 dans listemizdeki 1970’li yıllarda Amerika’da zenciler tarafından ortaya çıkarılan Hip Hop dansı, son yıllarda özellikle gençler arasında giderek yayılıyor. Akrobatik boyuttaki figürleri zor olsa da eğlencesi ve adrenalini ile erkeklerin yapabileceklerini düşündükleri ve gayet seyir zevki yüksek şekilde sahneledikleri danslardan biri olarak dikkat çekiyor. Erkek dansçı yetiştirilmesi açısından da önem kazanıyor.

Ellerin ve kolların serbest bir şekilde kullanıldığı, kendine has giyim tarzı ve müzikleri olan Hip Hop, lise ve üniversite öğrencilerinin gözdesi. Siz de rap müziğin ritmik şarkılarıyla dans etmek isterseniz hip hop dansından başlayabilirsiniz.

  1. Modern Dans

Modern dans, özgür bir dans formu olduğu için erkeklerin gözünü korkutmayan danslardan biri olarak dikkat çekiyor. Kadın ve erkeğin genel olarak slow müzikler eşliğinde özgün koreografilerle sergiledikleri modern dans, kuralları olan dans türlerinden çekinen erkeklerin tercih edebileceği danslardan biri.

Erkekler için dans önerileri arasında yer alan modern dans, erkek dansları olmasa da kadın dansçılarla birlikte muhteşem bir şov sunulmasını sağlıyor.

Eğitmenler Şubeler Sıkça Sorulan Sorular

  1. Rock’n Roll

Erkeklerin rahatlıkla yapabileceği 8 dans arasında Rock’n Roll da var. Romantik danslar bana göre değil diyenler için tam bir kaçış olan Rock’n Roll, Amerika’nın ünlü danslarından biri olarak bir dönem dünyayı kasıp kavurmuştur. Rock’n Roll dans müziği ile birlikte gelişerek 1950’li yıllarda gençler arasında oldukça sevilmiştir. Erkeğin kadını yönettiği, zıplama ve dönme gibi hareketli figürleri olan Rock’n Roll, kolay öğrenilmesiyle de dans etmeye çekinenleri ikna edecektir. Erkek dansçı dans süresince kadını yöneteceği için tüm hareketlere hakim olması gerekiyor. Erkek dansları arasında en zor ancak ilgi çekici olan rock’n roll…

  1. Pasodoble

Zenci kültüründen gelmeyen tek Latin Amerikan dansı olan Pasodoble, boğa güreşçilerinin hareketlerinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir danstır. Gururu ve tutkuyu ifade eden, sert duruşları olan ve matador edasıyla yapılan hareketleri içeren Pasodoble erkeklerin kolayca yapabileceği danslardandır.

Roman, sirtaki, Flamenko, capoeira, Street jazz da dans etmek isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyenler için tercihler arasında yer alabilir. Erkekler için dans ne kadar büyük bir korku olsa da içine girildiğinde vazgeçilmez bir yaşam biçimi olacaktır…

Erkeklerin yapabileceği danslar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz size en yakın kursu arayabilirsiniz. Erkek dansçı olmak korkulacak bir şey değil…

Hemen Kayıt Ol