dans seçimi

Dans kursuna başlamak istiyor ancak hangi dansla başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Hangi dansı seçmeliyim diyor ancak dans seçimi yapamıyor musunuz? Herkes gibi sizin de beğenileriniz vardır diye düşünüyoruz. Sevdiğiniz müzikler, eğlence tarzınız, arkadaş ortamınız, günlük aktiviteleriniz, yeme içme alışkanlıklarınız bile seçmeniz gereken dans türü hakkında bilgi verir.

Dans seçiminizi yaparken size yol gösterecek birkaç püf nokta da biz verelim öyleyse. Dans seçimi yaparken işinizi kolaylaştıracak mutlu olacağınız dans dersleri almanızı sağlayacak önerilerimiz:

Dinlediğiniz müzikler

Sevdiğiniz müzikler dans seçimi sırasında size yardımcı olacaktır. Blues, jazz gibi müzikleri dinliyorsanız Swing, Rockn’ Roll dinliyorsanız yine aynı isimli Rockn’ Roll dansını, klasik müzikler dinliyorsanız Vals, hareketli müzikler hoşunuza gidiyorsa Salsa ve Samba yapabilirsiniz. Hangi dansı seçmeliyim sorunuza böylece yanıt bulabilirsiniz.

Yeteneklerinize göre

Hiç dans etmeyen biri ile dans etmeye yeteneği olan kişiler bir değildir elbette. İlk defa dans edecek biri Tango ya da Bachata yaparken zorlanabilir. Ancak evde, düğünlerde, arkadaş ortamlarında, bar ve kulüplerde dans eden ve yeteneğinin farkında olan kişiler dans seçimi sırasında daha rahat olacaklardır. Dans seçmek yetenekler göz önüne alındığında daha kolaydır.

Dans Koçluğu VIP Ders Ders Ücretleri

Özel merakınız varsa

Hangi dansı seçmeliyim diye düşünenler merak ettikleri dansı öğrenebilirler. Siz de özel olarak merak ettiğiniz bir dansı kursunuza sorarak sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Biliyorsunuz ki her dans her yaşa ve vücuda uygun olmayabilir. Dans seçimi yaparken bu durumu göz önünde bulundurun tabi.

Amatör mü profesyonel mi?

Hobi olarak dans edecekseniz eğitiminizi belirli bir süre sonunda kesmeniz gerecek. Ancak profesyonel anlamda dans etmek istiyorsanız hayatınızı dans kariyerinize göre planlamalısınız. Örneğin; çocuğunuzun balede profesyonelleşmesini istiyorsanız küçük yaşta kurs kaydını yaptırarak hayatını bu alanda şekillendirmesini sağlamalısınız. Dans seçerken dikkat edilecekler listenizde hangi amaçla dans seçmek istediğinizi de belirtin.

Partneriniz var mı yok mu?

Dans seçimi yaparken partnerli ya da partnersiz olup olmayacağınız da önemli. Örneğin; tangoyu tanımadığınız biriyle yapmayı hoş karşılamayabilirsiniz. Aynı zamanda herkes ile beklediğiniz fiziksel uyumu yakalamayabilirsiniz.

Yaş ve cinsiyet önemli

Küçük hanımlar genelde bale, erkekler ise zeybek gibi türleri seçerler. 60 yaşında birinin bale yapamayacağı gibi 4 yaşında biri de hip hop yapamayabilir. Dolayısıyla 15 – 25 yaşlarında iseniz Hip Hop, Disco Dance, Break Dance gibi türler, 4 – 11 yaş aralığına bale, her yaşa ve cinsiyete de Latin danslarını öneriyoruz. Dans seçimi yapılırken yaş ve cinsiyeti öncelikli olarak değerlendirmelisiniz.

Eğitmenler Şubeler Sıkça Sorulan Sorular

Sağlığınız elverişli mi?

Eğer büyük bir sağlık probleminiz yoksa, yakın zamanda sakatlık ve ameliyat geçirmediyseniz, doktorunuz da onay veriyorsa istediğiniz dansı yapabilirsiniz. Aksi durumlarda ise eğitmeninizle kolay bir dans üzerine yoğunlaşmalısınız. Dans seçimi yaparken dikkat edilecekler arasında en önemlisi bu.

Vazgeçmeyecekseniz

Dans seçiminizi yaparken vazgeçmeyeceğiniz, yarıda bırakmayacağınız bir türde karar kılmalısınız. Zor diyerek 1 ay sonra bırakacağınız bir kurs maddi açıdan da sizi zarar uğratır.

Ayrıca dans seçimi yaparken:

  • Esnekliğinize ve çevikliğinize göre Swing’i seçebilirsiniz.
  • Hareketli ritimlerden hoşlanıyorsanız Cha Cha Cha tam size göre.
  • Rahatlığı ve doğallığı seviyorsanız Hip Hop ve Break Dance yapabilirsiniz.
  • Ege ezgilerini ve kültürünü seviyorsanız Zeybek yapabilirsiniz.
  • Kıvraklığınıza güveniyorsanız oryantal yapabilirsiniz.

Dans seçimi için tamamen beğenilerinize ve ilgi alanlarınıza göre hareket etmenizi önerirken kursunuzun da size seçtiğiniz dansın eğitimini en iyi şekilde vereceğinden emin olmalısınız. Sevdiğiniz danstan soğumamanız için kurs seçimi çok önemli!

Hangi dansı seçmeliyim ya da dans seçerken dikkat edilecekler neler sorularınıza hala yanıt bulamadıysanız size en yakın dans kursunu arayabilirsiniz. Dans dersleri hakkında bilgi alarak dilediğiniz dansı seçebilirsiniz.

Hemen Kayıt Ol