dans etmek ömrü uzatıyor

Günlük hayatın koşturmacası, yetiştirilmesi gereken işler ve ödevler, çocukların okulları, trafik çilesi ömrümüzü kısaltırken bu durumlara savaş açan biri var: Dans!

Uzmanlar; dans etmek, resim yapmak, kitap okumak gibi hobilerin ya da spor aktivitelerinin ömrümüzü uzattığı konusunda hemfikirler. Sıkıcı, rutin ve yorucu hayatımızdan bizi bir süre olsa da uzaklaştıran bu hobilerin ruhsal ve fiziksel açıdan bizlere yararı tahminimizden daha fazla. Kaygı, stres ve yorgunluk her ne kadar depresyona göz kırpsa da tüm bu sıkıntılardan uzaklaşmamızı sağlayan hobiler var. Bunlardan en önemlisi de dans. Dans etmek moralimizi yüksek tutan ve bizi mutlu eden en önemli silah.

Dans Koçluğu VIP Ders Ders Ücretleri

Dans etmek genel olarak:

  • Yeteneklerinizi fark etmenizi sağlayacak.
  • Esnekliğinizi arttıracak.
  • Çeviklik kazandıracak.
  • Koordinasyonunuzu geliştirecek.
  • Sinir sisteminizi güçlendirecek.
  • Güçlü bir kalbe sahip olmanızı sağlayacak.
  • Salgıladığınız endorfinin miktarını arttıracak.
  • Hormonlarınızın dengeli dağılmasını sağlayacak

Psikolojik açıdan da ömrünüzü azaltan stres, yorgunluk ve kaygı gibi rahatsızlıkların önüne geçen dans; sağlıklı ve mutlu bir hayatın kapılarını aralayacak.

dans etmenin yararları

Kalbiniz Güçlenecek!

Dans etmenin yararları arasında kalbinizin güçlenmesi ilk sırada yer alıyor. Güçlü bir kalp de ömrünüzü uzatıyor. Çünkü kalbiniz güçlendikçe beyninize ve vücudunuza kan pompalama kapasitesi artıyor. Vücudunuz kendini yenileme fırsatı bulduğu için hastalıklara yakalanma riski de azalıyor. Özellikle yetişkinlerde dans etmenin yararları daha net bir şekilde gözlemleniyor. Vücudun direncini toplaması ve güçlenmesi daha hızlı oluyor.

Kondisyonunuz Artacak!

Dans etmek kondisyonu arttırarak kas ve kemik yapılarını geliştiriyor. Sürekli hareket eden vücudunuzun kendini toplaması ve güçlü hissetmesi daha kolay oluyor. Özellikle zumba yapanların kas yapıları daha hızlı gelişiyor. Dans etmenin faydaları bir bütün olarak ömrü uzatıyor.

Adrenalin ve Seratonin Salgılayacaksınız!

Dans etmenin faydaları arasında vücudun hareket etmesine bağlı olarak artan adrenalin salgısını arttırması da yer alıyor. Ne kadar çok hareket ederseniz adrenalin salgınız o kadar artıyor. Bu durum da kaslarınızı harekete geçiriyor ve seratonin de salgılıyorsunuz. Böylece kendinizi daha mutlu hissediyor ve dans etmekten keyif alıyorsunuz. Kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz.

Eğitmenler Şubeler Sıkça Sorulan Sorular

Alzheimer Riski Azalacak!

Dans etmenin avantajları arasında ileri yaşlarda görülen Alzheimer hastalığıyla mücadele de var elbette. Dans ettiğimiz sürece zihnimiz müziğe ve ritme uyum sağlamak için konsantre oluyor ve beynimiz aktif olarak çalışıyor. Beynimiz çalıştıkça da yaş ilerledikçe artan Alzheimer riski azalıyor. Dans etmek unutkanlığı azalttıkça yaşam kaliteniz ve süreniz de artıyor.

Sağlıklı Kilo Vereceksiniz!

Dansın bir diğer yararı ise sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Özellikle düzenli yapacağınız hareketli danslar, vücudunuzu şekle sokacak. Sıkılaşmanızı ve yağ yakımını kolaylaştıracak olan danslar sayesinde spor yapmış gibi olacaksınız.

Hem kalbinizi hem vücudunuzu hem de beyninizi güçlendiren dans sayesinde diğer insanlara oranla daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme şansınız oluyor. Doktorlar ve psikolojik danışmanlar hastalarına dans etmeyi öneriyor. Daha az stresli, mutlu ve huzurlu bir hayat dans severleri bekliyor…

Hemen Kayıt Ol