alzheimera karşı oryantal dansı

Alzheimer’a karşı oryantal dansı bire bir! Alzheimer ile savaşanların bilmediği bir güç; oryantal dansı!

Dans etmenin fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları ortadan kaldırmada büyük etkisi olduğu biliniyor. Bu rahatsızlıklardan birinin de Alzheimer olduğu söyleniyor. Monaco kraliyet ailesine dans eğitimi veren, ”Prens ve prenseslerin dansçısı” olarak tanınan Lale Roche, spor ve dans figürlerini harmanlayarak geliştirdiği ”gym-oryantal” sayesinde öğrencilerinin fiziki rahatsızlıklarının ortadan kalktığını belirtirken Alzheimer hastalığına karşı da iyi bir silah olduğunu söylüyor. Alzheimer’a karşı oryantal çok iyi geliyor.

Paris başta olmak üzere farklı Avrupa kentlerinde dans eğitmenliği yapan Lale Roche, Monaco kraliyet ailesine dans eğitimi vermesi dolayısıyla ”Prenslerin ve prenseslerin dansçısı” olarak da tanınıyor. Ünlü eğitmen dansın kişilerin zihinsel işlevlerini artırdığını ve hafızalarını güçlendirdiğini söylüyor.

Oryantalin yararları olarak Alzheimer’a karşı direnç göstermek daha kolay oluyor. Oryantalin avantajları özellikle bu hastalıkla savaşanların zihinlerini ve bedenlerini yenilemelerini sağlıyor.

Dans Koçluğu VIP Ders Ders Ücretleri

Zihninizi Dansla Geliştirin!

Kilo verme, duruş ve omurga sorunlarını çözme, bel ağrılarını giderme gibi avantajları olan oryantal, şimdi de Alzheimer ile savaşıyor. Roche’nin de belirttiği gibi vücudun değişik bölgeleriyle 5-6 hareketi aynı anda yapmayı gerektiren dans, özellikle alzheimer hastaları için de çok önemli. Dr. Mehmet Öz’ün de televizyon programlarında belirttiği gibi, Alzheimer hastalığına karşı dans son derece etkili bir yöntem olabiliyor. Alzheimer’a karşı oryantal dansı yapanlar da bu durumu onaylıyor.

Fizyoterapistlerin de hastalarına önerdiği oryantal dansı, stresi ve kaygıyı da azalttığı için insanları rahatlatıyor. Oryantalin Alzheimer ile savaşında en büyük avantajları ise şunlar oluyor:

  • Oryantalin yararları arasında bel ve karın bölgesi ile aynı anda farklı kasların çalışmasını sağlaması yer alıyor.
  • Dans ederken hareketlerin düşünülmesi zihnin çalışmasını sağlıyor. Oryantalin avantajları zihnin gücünü arttırıyor.
  • Dans sırasında hareketlerin hatırlanmaya çalışılması zihnin güçlenmesini sağlıyor.
  • Oryantal stresi azaltarak Alzheimer’ın olumsuz etkilerine direniyor. Alzheimer’a karşı oryantal dansı etkili oluyor.
  • Oryantal kişiye mutluluk verdiği için hastaların çoğunun hayata bakışını değiştiriyor.
  • Oryantalin yararları arasında eğlenceli müzikleri ile kişiyi kaygılarından uzaklaştırması da yer alıyor.
  • Ritmik bir dans olması açısından müzik ve hareketler arasında bağ kurulması kolay oluyor. Bu durum da kişinin zihninin hareket halinde olmasını sağlıyor.
  • Dans etmek aynı zamanda fiziki gücü artırdığı için kişiler yaşama daha sıkı sarılıyorlar. Oryantalin avantajları hayatın her alanında kişinin karşısına çıkıyor.
  • Oryantal günlük hayattaki aktivitelerin de daha rahat yapılmasını sağlıyor.

alzheimera karşı oryantal

Oryantale Ne Zaman Başlamak Gerekir?

Oryantal yapmaya başlamak için hastalığın ortaya çıkmasını beklemek yanlıştır. Özellikle 60 ve üstü iseniz oryantal yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Oryantal sayesinde hem sosyalleşmiş hem de sağlığınızı korumuş olursunuz.

Kolay öğrenilmesi ve zor hareketlerinin bulunmaması nedeniyle her yaştan dans sever için uygun bir danstır. Yaş gruplarına göre ayrılan sınıflara katılarak sağlığınızı korumaya hemen başlamış olursunuz. Alzheimer’a karşı oryantal dansı ile şimdiden bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Oryantal Alzheimer Olmayı Engeller Mi?

Oryantal, Alzheimer olmayı engellemese de bu hastalığın ortaya çıkmasını geciktirebilir. Alzheimer olan hastalarda ise fiziksel ve zihinsel kabiliyetlerini artırmaya yarayabilir. Doktor önerisi olmadan kişi istediği dansa başlayabilir. Oryantalin yararları ve diğer dansların avantajları her yaşta kişiye etki edecektir.

Bu nedenle sadece oryantal değil; vals, salsa, bachata, merengue, modern dans, zeybek ve sirtaki gibi danslar yapılabilir. Hastaların ayrıca pilates ve yogaya başlaması da vücutlarının direncini artırabilir, zihinsel ve ruhsal olarak rahatlamalarını sağlayabilir.

Oryantalin yararları ve Alzheimer’a karşı oryantal dansının gücü ile tanışmak isterseniz size en yakın oryantal kursu ile iletişime geçmelisiniz.

Eğitmenler Şubeler Sıkça Sorulan Sorular